Protezy zębowe to najpopularniejszy sposób na uzupełnienei braków zębowych. Częściowe czy całkowite, każda z nich wymaga troski i odpowiedniej pielęgnacji. Jak dobrze dbać o protezę zębową, żeby zachować ją w czystości i utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas? Jak często czyścić protezę i z użyciem jakich środków czyszczących? Dlaczego wrzucenie protezy do szklanki z wodą nie wystarczy?

Właściwe i regularne czyszczenie protezy jest tak samo ważne, jak czyszczenie własnych zębów. To, że proteza jest sztuczna, nie zwalnia nas z obowiązku jej prawidłowego mycia. Odpowiednie czyszczenie protez zapobiega gromadzeniu się osadu, płytki nazębnej i namnażaniu się szkodliwych bakterii. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej czy stanów zapalnych błony śluzowej. Jak dbać o protezę zębową? O jakich zasadach higieny protez zębowych musisz pamiętać? Sprawdź porady specjalistów z kliniki Aneta Clinic!

Zasady higieny protez zębowych

Każdy posiadacz protezy powinien przestrzegać zasad higieny protezy oraz podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Bazą jest regularne mycie protezy – codziennie, najlepiej po każdym posiłku. Zdejmujemy protezę i czyścimy własne zęby, a następnie protezę. W ten sposób unikniemy stanów zapalnych jamy ustnej i osłabienia dziąseł prawdziwych zębów. Jeżeli nie mamy akurat możliwości wyszczotkowania protezy pastą, wystarczy opłukanie jej pod bieżącą wodą. Aby dobrze zadbać o protezę zębową, do jej szczotkowania przyda się specjalna, dwustronna szczoteczka z miękkim włosiem. Jedna strona jest przeznaczona do mycia wewnętrznej strony, a druga zewnętrznej. Czy do mycia protezy można używać normalnej pasty do zębów? W przypadku mycia protezy zębowej lepiej zdecydować się na specjalne pasty do protez o obniżonym współczynniku ścieralności. Szczotkowanie powinno trwać dwie, trzy minuty.

Preparaty to mycia protezy zębowej

Poza specjalną pastą, która ograniczy powstawanie rys na protezie, konieczne będzie regularne stosowanie takiego preparatu do mycia protezy zębowej, jak na przykład tabletki czy proszki z aktywnym tlenem do dezynfekcji protezy. Mycie protezy takim środkiem jest wskazane około raz na 2 tygodnie. Gdzie kupić najlepszy preparat do mycia protezy? Najlepiej w aptece, od sprawdzonego producenta. Dokładnie myj całą protezę, również w miejscu, które styka się z błoną śluzową. Jakie preparaty będą Ci więc potrzebne?

  1. Pasta do protez zębowych
  2. Tabletki czyszczące do protez
  3. Proszki czyszczące do protez


Jak dbać o protezę zębową na co dzień? Zachowaj podstawowe zasady higieny protezy i jamy ustnej, a będziesz cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem na długo.