Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna dla zdrowia. Codzienne mycie zębów szczoteczką pomaga pozbyć się płytki nazębnej z powierzchni zębów oraz usunąć bakterie i pozostałości jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Aby zachować zdrowie zębów i jamy ustnej, musimy codziennie, a nawet 2 razy dziennie czyścić nasze zęby. Najważniejszym narzędziem, jakie musimy wybrać, aby mycie zębów nie szkodziło, lecz wspierało ich zdrowie, jest oczywiście szczoteczka do mycia zębów.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Na rynku mamy do wyboru różne rodzaje szczoteczek do zębów: szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne i tradycyjne szczoteczki manualne. Która z nich będzie najlepsza? Jaką szczoteczkę wybrać do mycia zębów?

Szczoteczka manualna

Klasyczne, obecne w każdym domu szczoteczki manualne dzięki swojej prostocie i dostępności są najpopularniejsze. Modele dostępne w różnych rozmiarach i z różnym rodzajem włosia znajdziemy w każdym sklepie. Jak wybrać szczoteczkę manualną? Możemy podzielić je pod względem miękkości włosia:

  • miękkie włosie nie powoduje podrażnień i sprawdzi się dla dzieci i osób z nadwrażliwością zębów
  • szczoteczka o średnio twardym włosiu sprawdzi się na co dzień dla każdego, kto nie ma problemów ze zdrowiem jamy ustnej
  • szczoteczki z twardym włosiem zaleca się pacjentom, którzy mają duży problem z osadzaniem się osadów na zębach; zaleca się jednak stosować szczoteczki z miękkim lub średnio twardym włosiem

W przypadku szczoteczki manualnej nie musimy pamiętać o bateriach. Dużą zaletą jest też niska cena i wysoka dostępność. Szczoteczka manualna wymaga jednak więcej wysiłku i czasu podczas mycia zębów.

Szczoteczka elektryczna

Podstawą działania szczoteczki elektrycznej jest niewielkich rozmiarów silnik, który wprawia główkę czyszczącą szczoteczki w ruch. Zakończenie szczoteczki wykonuje ruchy pulsacyjne i rotacyjne - parę tysięcy ruchów na minutę. Dzięki temu szczoteczka otacza i czyści każdy ząb, bardzo dokładnie usuwając płytkę nazębną nawet pomiędzy przestrzeniami zębów. Duża dokładność to jedna z największych zalet szczoteczek elektrycznych.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne działają w oparciu o emisję fali dźwiękowych, które niezwykle skutecznie usuwają bakterie, docierając w miejsca, w które zwykłe szczoteczki nie mogłyby dotrzeć. Działają zgodnie z ruchem wymiatającym, dokładnie oczyszczając bakterie, resztki pokarmu i osad z powierzchni zębów. Mycie zębów szczoteczką soniczną to rozwiązanie dla osób z nadwrażliwością zębów lub aparatem ortodontycznym. Są bardziej delikatne dla zębów niż szczoteczki elektryczne.

Rodzaj szczoteczki najlepiej dopasować do potrzeb i możliwości. W przypadku zębów wrażliwych lepiej wybrać profesjonalną szczoteczkę soniczną. Dla mniej wymagających, zdrowych zębów odpowiednim wyborem będzie szczoteczka elektryczna lub manualna. W każdym wypadku należy dbać o prawidłowe mycie zębów – myć zęby ruchem wymiatającym pod kątem 45 stopni, dwa razy dziennie, nie naciskając zbyt mocno. Dla prawidłowej higieny i zdrowia zębów zapraszamy też na wizytę do Aneta Clinic Dental Art!