Naukowcy twierdzą, że bardziej niż dentysty boimy się już tylko wysokości i pająków. Jak pokazują statystyki nadal aż 46 proc. Polaków boi się dentysty. Tymczasem dentofobia, paniczny lęk przed zabiegami może być tragiczny w skutkach. 98 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę i tylko 13 procent sześciolatków ma zdrowe zęby. Czy naprawdę jest się czego bać?
Wyjaśnimy najpierw, czym jest dentofobia. To nic innego, jak stan panicznego lęku przed zabiegami dentystycznymi. Lęk ten objawia się bardzo silnym pobudzeniem, wzmożoną potliwością, przyspieszeniem akcji serca. Pacjenci z dentofobią szerokim łukiem omijają kliniki stomatologiczne, rujnując swoje zęby i zdrowie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że stan uzębienia wpływa bezpośrednio na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania najczęstszą przyczyną strachu przed dentystą jest ból i przykre doświadczenia z dzieciństwa. A także niewłaściwe podejście lekarza, specyficzny zapach gabinetu, odgłosy wiertła z gabinetu podczas innego zabiegu, czy sam fakt oczekiwania na wizytę.
Dentofobia – pomoże stomatologia bez stresu
Tymczasem nowoczesna stomatologia, taką, jaką oferujemy w Aneta Clinic Dental Art, to stomatologia bez stresu, komfortowa, przyjemna i bezpieczna. Dlatego w naszej klinice pacjenci mają umawiane konkretne terminy wizyt. Zawsze wita ich uśmiechnięta recepcjonistka, komfortowa poczekalnia i przyjemny zapach w niczym nieprzypominających gabinetów sprzed lat. W Aneta Clinic Dental Art przeprowadzamy każdy zabieg, wykorzystując w tym celu odpowiednie znieczulenie. Jego dobór uzależniony jest od rodzaju przeprowadzonego zabiegu i oczywiście stanu zdrowia pacjenta.
Dentofobia – sedacja podtlenkiem azotu
Pacjentom z dentofobią dedykujemy sedację podtlenkiem azotu (gaz rozweselający), która ma właściwości uspokajające. Podtlenek azotu wraz z tlenem podawany jest pacjentowi przez maskę nakładaną na twarz. Pacjent podczas zabiegu nie śpi, odczuwa odprężenie i chętnie wykonuje polecenia dentysty. Po zabiegu wystarczy podać tlen i w ciągu dwóch, trzech minut można odwrócić efekt sedacji, czyli pacjent wraca do stanu sprzed jej zastosowania. – Stomatolog dziecięcy Łódź
Dedykowany Opiekun Pacjenta
Regularne wizyty higienizacyjne
Doskonałym sposobem na pokonanie dentofobii jest także odbywanie regularnych wizyt higienizacyjnych i kontrolnych. Podczas takich wizyt higienistka dokładnie oczyszcza zęby pacjenta, a lekarz weryfikuje stan jamy ustnej. Jeśli zauważa, że na zębach pojawiły się zalążki próchnicy, ma możliwość mało inwazyjnego przeleczenia pacjenta. Wizyty takie warto odbywać co sześć miesięcy.