Protetyka w Aneta Clinic Dental Art
Brak zębów to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Częściowa utrata uzębienia uniemożliwia przeżuwanie, a problemy z prawidłowym rozdrabianiem pokarmu znacznie utrudniają trawienie. Warto wiedzieć, że brak nawet jednego zęba powoduje zmiany w jamie ustnej, które mogą przyczynić się do przemieszczania się zębów, pochylania zębów sąsiednich, wysunięcia zębów przeciwstawnych oraz do zaniku kości, a to wiąże się już z problemami ze stawami skroniowo-żuchwowymi i może prowadzić do powstania kolejnych ubytków. Zęby źle obciążone są również podatne na odkruszenia i złamania mechaniczne, dlatego bardzo ważnym jest, aby nie zwlekać z decyzją o leczeniu protetycznym.
Współczesna protetyka stomatologiczna daje nam możliwość rozwiązania nawet najbardziej skomplikowanych problemów braków zębów. Metod leczenia protetycznego jest dużo, ale najważniejsze by były one indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta.
Co mamy do zaoferowania w zakresie protetyki
w Aneta Clinic Dental Art?
W naszej klinice oferujemy kompleksowe rozwiązania protetyczne, odpowiadające na następujące problemy:
- braki zębów (pojedyncze lub całkowite)
- uszkodzenia zębów (ukruszenia, złamania)
- nieprawidłowy kształt lub wielkość zębów
- szpary między zębami (diastema lub tremy)
Rodzaje uzupełnień w protetyce
Zacznijmy od uzupełnień stałych, których w naszym gabinecie mamy całą gamę.
- Wkłady koronowo-korzeniowe – wykonujemy je, gdy znacznemu zniszczeniu uległa naturalna korona zęba, a zdrowy korzeń można wykorzystać jako naturalny filar, w którym mocuje się wkład koronowo-korzeniowy. Na tak przygotowany ząb konstruuje się koronę protetyczną przywracającą naturalny wygląd.
- Licówki – stosujemy je jako odbudowy po niewielkich urazach, do zamaskowania uporczywych przebarwień, zmiany kształtu zęba, częściowej ich odbudowy. Przed ich zastosowaniem konieczna jest analiza warunków zgryzowych, ponieważ nie zawsze będzie możliwe ich zastosowanie.
- Korony protetyczne osadza się je na oszlifowanych zębach zarówno zużytych jak i martwych. Wykonane są z porcelany na precyzyjnej podbudowie ze specjalnie do tego celu przystosowanych stopów złota, chrom-kobaltu lub ceramiki. Korona chroni ząb przed złamaniem i dalszym zniszczeniem oraz doskonale imituje naturalny ząb. Korony stanowią także bardzo ważną część leczenia implantologicznego , gdzie sam implant odtwarza część korzeniową zęba, a za funkcjonalność i estetykę odpowiada właśnie korona.
- Mosty protetyczne to uzupełnienia protetyczne na stałe zacementowane, odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem sąsiednich zębów. Most składa się z koron protetycznych – osadzonych na zębach filarowych sąsiadujących z brakiem zębowym oraz przęsła – imitującego brakujące zęby, zawieszonego tuż nad dziąsłem (wyrostkiem zębodołowym). Most odtwarza czynność i kształt utraconych zębów. Do wykonania mostu niezbędne jest oszlifowanie sąsiednich zębów.
- Odbudowy na implantach jako alternatywę dla tradycyjnych mostów opartych na naturalnych zębach Pacjenta, od wielu lat z powodzeniem stosuje się mosty oparte na implantach. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności szlifowania naturalnych zębów Pacjenta będących filarami mostu. W długofalowej perspektywie to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wydajne i bardziej ekonomiczne dla Pacjentów. W przypadku braku kilku zębów obok siebie (trzech i więcej) nie zawsze jest potrzeba wprowadzania tylu implantów, ile występuje ubytków zębowych. Częstym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest osadzenie mostu na implantach – wprowadza się wtedy mniej implantów i wykonuje na nich odpowiednią do ilości brakujących zębów – liczbę koron porcelanowych w postaci mostu protetycznego. Most protetyczny oparty na implantach można wykonać przy użyciu zarówno standardowych koron metalowo-porcelanowych na metalu jak i cyrkonowych koron pełnoceramicznych.
Możemy także zaoferować protezy ruchome
To najbardziej podstawowy sposób uzupełniania większych braków w uzębieniu. Takie protezy pacjent może samodzielnie zdjąć. W przypadku tego rozwiązania, należy stosować się do prawidłowych nawyków związanych z ich używaniem, czyszczeniem, by odpowiednio spełniały swoją funkcję i zapewniały pacjentowi wygodę.
Jak przebiega leczenie protetyczne?
Zaczynamy oczywiście od kompleksowej diagnostyki – wywiadu, przeglądu jamy ustnej i diagnostyki cyfrowej. Na podstawie danych z wszystkich badań lekarz zaproponuje indywidualny plan leczenia z wykorzystaniem odpowiednich metod. Podczas wizyty lekarz pobierze także wycisk jamy ustnej przy użyciu nowoczesnych technologii, czyli skanera wewnątrzustnego. Skaner precyzyjnie odczytuje warunki w jamie ustnej pacjenta, tworząc trójwymiarowy obraz uzębienia na monitorze. Zastosowanie wycisku komputerowego przyspiesza proces leczenia, a wysoka dokładność skanera pozwala uzyskać lepsze wyniki kliniczne i zwiększyć trwałość uzupełnień. Korony, mosty, licówki są szczelnie dopasowane do powierzchni zębów, przez co zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii powodujących próchnicę wtórną i choroby przyzębia. Potem następuje czas oczekiwania na uzupełnienie protetyczne. Jest on różny w zależności od rodzaju protezy. Kolejnym etapem jest przymiarka, dopasowanie i ocenienie pod kątem funkcjonalności. Jeśli podczas tej wizyty uzupełnienie nie stwarza pacjentowi żadnego dyskomfortu, nie ma już konieczności wykonania żadnych poprawek. Pozostaje już tylko instruktaż odpowiedniej higieny i można się na nowo cieszyć pełnym uzębieniem. Nieco inaczej przebiega odbudowa na implantach.
Jakie korzyści płyną z leczenia protetycznego?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że brak zębów znacznie zaburza harmonię twarzy i jej estetykę. Dlatego leczenie protetyczne poprawia nie tylko wygląd uśmiechu, ale i całej twarzy. A leczenie implantologiczne dodatkowo wspiera prawidłową kondycję kości, co pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy poszczególnymi partiami twarzy. Dysponując pełnym uzębieniem możemy cieszyć się z komfortu jedzenia. Każda proteza wspiera funkcje żucia, jednak funkcjonalność protezy zależy od sposobu jej zamocowania. Im większa stabilność, tym większa siła żucia. Pozbywamy się także problemów z wymową. Leczenie protetyczne poprawia dykcję, ponieważ przywraca językowi naturalne oparcie w postaci zębów, niezbędne w artykulacji większości głosek. I na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie – pewności siebie. Posiadanie protezy pozwala na swobodne wyrażanie emocji, co przekłada się pozytywnie na kontakty z innymi ludźmi.
Różnice między protezami
Jeżeli pacjent zadba o higienę jamy ustnej, żywotność implantów zębów jest praktycznie nieograniczona. Musimy jednak pamiętać, aby co najmniej dwa razy w roku wykonywać czyszczenie implantów w gabinecie stomatologicznym, a także chodzić na regularne kontrole do dentysty – dokładnie tak jak w przypadku naszych naturalnych zębów. Niezwykle istotne jest, aby implanty były kontrolowane radiologicznie w określonych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza implantologa.
Proteza na implantach
- Imituje naturalne zęby i przywraca funkcje naturalnego uzębienia
- Można w niej spać bez ryzyka wypadnięcia i zadławienia
- Nie wymaga kleju do protez
- Stabilnie trzyma się w ustach pozwalając spożywać każdy rodzaj posiłku
- Nie uciska na dziąsła
- Pozwala odczuwać smaki spożywanych potraw
- Przeciwdziała zanikowi kości
Proteza tradycyjna
- Dyskomfort, trudność w przyzwyczajeniu się do noszenia takiej protezy
- Konieczność wyciągnięcia ze względu na ryzyko wypadnięcia i zadławienia
- Wymaga użycia kleju do protez
- Niestabilna, możliwość wypadnięcia podczas mówienia i jedzenia
- Uciska na dziąsła
- Zaburza czucie smaku
- Powoduje zanik kości
Poznaj naszego eksperta w zakresie protetyki
Bądźmy w kontakcie