Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, to także zdrowie całego naszego organizmu. Czy wiecie Państwo, że brak nawet jednego zęba skutkuje konkretnymi konsekwencjami zdrowotnymi? Może doprowadzić do przeciążenia pozostałych zębów, zarówno tych sąsiadujących jak i przeciwstawnych. Na przestrzeni lat dochodzi do przemieszczeń zębowych, co skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Braki w uzębieniu wpływają także na estetykę twarzy, nie tylko ze względu na nieładną lukę, po pewnym czasie zmienia się kontur naszej twarzy – policzków oraz ust. Warto więc uzupełnić wszystkie braki w uzębieniu. Można to zrobić na wiele sposobów, ale najnowocześniejszym rozwiązaniem są implanty. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje uzupełnienia braków zębowych właśnie implantami jako najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę. Implant zęba to nie tylko doskonała okazja na uzupełnienie braków, ale także pełnych protez na implantach. Zatem leczenie implantologiczne jest naprawdę godne polecenia.
Co zyskujemy dzięki wczepieniu implantu?
Funkcjonalność w jamie ustnej i poprawę dykcji
Warto wiedzieć, że implanty są substytutem naturalnych korzeni zęba, więc w codziennym życiu nie zauważymy różnicy w funkcjonowaniu na co dzień. Ale najważniejsze jest to, że po ich wstawieniu nastąpi przywrócenie naturalnych funkcji żucia, eliminujące tym samym przeciążanie układu pokarmowego. Na powrót cieszyć się będzie można ulubionymi danami, nawet tymi zawierającymi twarde produkty. Tym samym organizmowi dostarczymy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Odbudowa uzębienia poprawia dykcję, ponieważ przywraca językowi naturalne oparcie w postaci zębów, niezbędne w artykulacji większości głosek.
Komfort korzystania
Implanty są doskonały rozwiązaniem zarówno w przypadku utraty jednego zęba jak i całkowitego bezzębia. Konstrukcja mocowana na implantach jest stabilna i na pewno nie wypadnie w najmniej oczekiwanym momencie. A tego nie można zagwarantować w przypadku protez ruchomych. Dzięki protezie mocowanej na implantach odzyskamy pewność siebie, cieszyć będziemy się wszelkimi ulubionymi potrawami, gdyż nie ma konieczności stosowania jakiś konkretnych diet. Dla porównania warto zerknąć na różnice między protezami na implantach a protezami tradycyjnymi.
Proteza na implantach – leczenie implantologiczne
- Imituje naturalne zęby i przywraca funkcje naturalnego uzębienia.
- Można w niej spać bez ryzyka wypadnięcia i zadławienia.
- Nie wymaga kleju do protez.
- Stabilnie trzyma się w ustach, pozwalając spożywać każdy rodzaj posiłku.
- Nie uciska na dziąsła.
- Pozwala odczuwać smaki spożywanych potraw.
- Przeciwdziała zanikowi kości.
Proteza tradycyjna
- Dyskomfort, trudność w przyzwyczajeniu się do noszenia takiej protezy.
- Konieczność wyciągnięcia na noc ze względu na ryzyko wypadnięcia i zadławienia.
- Wymaga użycia kleju do protez.
- Niestabilna, możliwość wypadnięcia podczas mówienia i jedzenia.
- Uciska na dziąsła.
- Zaburza czucie smaku.
- Powoduje zanik kości.
Zahamowanie procesu zaniku kości
Po usunięciu zęba następuje zanik kości, w której był on osadzony. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ brakuje jej naturalnego obciążenia. Podczas gryzienia i przeżuwania pokarmów siły żucia przenoszone są na kości poprzez zęby. Kość w obrębie braków zębowych nie jest używana, więc zaczyna jej ubywać. Jedynym sposobem, by powstrzymać zanik kości, jest wszczepienie implantu. Osadzony w kości implant obciąża ją i sprawia, że ponownie bierze ona udział w procesie żucia, a jej dalszy zanik zostaje zminimalizowany.
Ile kosztuje leczenie implantologiczne?
Biorąc pod uwagę, że implanty służą przez długi czas – tylko w Polsce jest wielu pacjentów, którzy cieszą się komfortem uśmiechania się i swobodnego żucia pokarmów od połowy lat 90., to inwestycja rozłożona w czasie jest niewspółmiernie niewielka w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami protetycznymi. Tradycyjne protezy należy wymieniać co trzy lata. Dlaczego? Ze względu na zmianę struktury tkanek wewnątrz jamy ustnej i struktury kości, które zgodnie z procesami biologicznymi zanikają, ponieważ nie są właściwie obciążane fizjologicznymi siłami żucia. Jeśli chcemy poprawić swój komfort życia, odzyskać pewność siebie w relacjach z otoczeniem, swobodę uśmiechania się – to warto wybrać implanty.
Jakie są główne korzyści leczenia implantologicznego?
- Trwałość – to rozwiązanie na długie lata, pod warunkiem, że pacjent stosuje się do zaleceń lekarza.
- Estetyka – osadzone na implantach korony, mosty lub protezy wyglądają jak naturalne zęby.
- Komfort – zastosowanie implantów eliminuje konieczność korzystania z niewygodnych protez ruchomych.
- Funkcjonalność – dzięki implantom wszystkie funkcje żucia są zachowane, zęby się nie przemieszczają, nie zanikają kości, a wygląd twarzy pozostaje niezmieniony.
- Pewność – rozwiązania protetyczne oparte na implantach są stabilne, pacjent może czuć się pewnie i swobodnie w czasie jedzenia, mówienia, czy uśmiechania.
- Bezpieczeństwo – materiały, z jakich wykonane są implanty, są obojętne dla organizmu. Wszczepione przez doświadczonego implantologa posłużą przez wiele lat.
W Aneta Clinic Dental Art we wszczepianiu implantów specjalizuje się dr n. med. lek. stom. Aneta Grochowina, która ma kilkunastoletnie doświadczenie w tym zakresie. Szkoliła się u najlepszych lekarzy, specjalistów w tej dziedziny, o czym świadczą liczne certyfikaty (odnośnik do certyfikatów). Pani doktor nieustannie zgłębia wiedzę z dziedziny implantologii. Możecie Państwo więc mieć pewność doskonałej jakości leczenia i długotrwałych rezultatów.