Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?
Stomatologia estetyczna zajmuje się przywracaniem pięknego uśmiechu. To właśnie dzięki stomatologii estetycznej możemy cieszyć się zdrowymi, pięknymi zębami dopasowanymi do rysów naszej twarzy i osobowości.
Stomatologia estetyczna to dział stomatologii zajmujący się poprawieniem wyglądu zębów. Lekarz stomatolog pomaga ocenić zaburzenie ich estetyki oraz proponuje najlepsze dla pacjenta rozwiązania problemu dopasowane do konkretnej sytuacji klinicznej.
Od czego zaczyna się praca nad pięknym uśmiechem?
Jak w przypadku każdego leczenia w Aneta Clinic Dental Art zaczynamy od dokładnej diagnostyki, czyli oceny stanu uzębienia i jamy ustnej. I w tym przypadku sięgamy po zdobycze techniki, nowoczesną diagnostykę obrazową radiologiczną, fotograficzną oraz cyfrowe projektowanie uśmiechu, tak aby pacjent mógł zobaczyć, jaki będzie efekt po zakończeniu leczenia.
Cyfrowe projektowanie uśmiechu
Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu składa się z kilku etapów. Najpierw lekarz dokonuje wnikliwej diagnostyki estetycznej, badania twarzy pacjenta, zewnętrznego rejonu ust oraz zębów. Następnie analizuje zależności między zębami, ustami, uśmiechem a rysami twarzy i mimiką. Potem wykonywany jest skan zębów, który umożliwia dokładną cyfrową analizę zębów zarówno dentyście jak i technikowi dentystycznemu, potrzebną do zaplanowania leczenia i wykonania komputerowej symulacji nowego uśmiechu. Wykonywane są zdjęcia fotograficzne: portretowe i wewnątrzustne, badania obrazowe RTG (tomografia komputerowa). Na podstawie zebranych wszystkich wyników badań powstaje wizualizacja, która szczegółowo omawiana jest z pacjentem. Na koniec pozostaje do omówienia cały plan leczenia, ustalenie terminów i kosztów wykonania nowego uśmiechu.
Stomatologia estetyczna – licówki porcelanowe
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawę wyglądu zębów są licówki. Doskonale sprawdzają się także w przypadku uszkodzonych, nierównych, czy przebarwionych zębów oraz likwidacji szpar między zębami. Można je zakładać zarówno na pojedynczych zębach, a także na powierzchniach zewnętrznych zębów zlokalizowanych w górnym i dolnym łuku zębowym. Najczęściej licówki zakłada się na osiem przednich górnych zębów, czyli na te zęby, które są najbardziej widoczne podczas mówienia i uśmiechu. Jeżeli pacjent ma szeroki uśmiech lub wysokie wymagania estetyczne licówki można założyć na dwanaście górnych zębów oraz na dziesięć dolnych zębów.
Do wyboru możemy zaproponować dwa rodzaje licówek: porcelanowe i kompozytowe. Te pierwsze to najbardziej zaawansowana forma nakładek na zęby. Cienkie plastry porcelany mają od 0,4 do 1,5 mm, a ich trwałość szacuje się na 10-15 lat. Zdecydowanie krótszą żywotnością cechują się licówki kompozytowe, ich trwałość ocenia się na 3-5 lat, są także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia. W Aneta Clinic Dental Art mamy także możliwość założenia ultracienkich licówek, które praktycznie nie wymagają szlifowania zębów. Klasyczne licówki wymagają zeszlifowania około 0,5-0,75 mm, ultracienkie zaledwie 0,3 mm szkliwa.
Stomatologia estetyczna – protetyka
Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji i utwardzania nazębnej płytki bakteryjnej związkami mineralnymi zawartymi w ślinie. Płytką bakteryjną nazywamy miękki osad, który przylega do zębów i jest możliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki do zębów. Płytka bakteryjna zaczyna powstawać już kilka minut po wyszczotkowaniu zębów, ponieważ podczas szczotkowania zębów nie jesteśmy w stanie usunąć 100% bakterii z jamy ustnej. Pozostałe po szczotkowaniu na zębach, policzkach i języku bakterie ponownie się namnażają, a pewne składniki zawarte w ślinie powodują zlepianie się tych bakterii i przyleganie ich do zębów, właśnie w postaci nazębnej płytki bakteryjnej. Jeżeli metoda szczotkowania jest niewłaściwa, lub pacjent chociaż raz nie wyszczotkuje zębów, na przykład przed pójściem spać, minerały zawarte w ślinie zaczynają przenikać płytkę bakteryjną przylegającą do zębów i ją utwardzać. Tak powstaje kamień nazębny, który jest bardzo twardy i bardzo mocno przylega do zębów. Pacjent nie jest w stanie sam sobie usunąć kamienia nazębnego podczas szczotkowania zębów. Co więcej, kamień odkłada się w coraz większej ilości, zaczyna się gromadzić pod dziąsłami, powodując stan zapalny dziąseł, który objawia się krwawieniem i nieprzyjemnym zapachem z ust. Jeżeli kamień nazębny nie jest usuwany regularnie, może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego kości otaczającej ząb, wówczas kość zaczyna zanikać, a ząb traci swoje oparcie w kości i ulega rozchwianiu. W skrajnej sytuacji wypada z zębodołu lub musi zostać usunięty z powodu bólu.
Stomatologia estetyczna – ortodoncja
Nieprawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Niewłaściwie ułożone zęby mogą powodować problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny, a w konsekwencji prowadzić do powstawania próchnicy, kamienia nazębnego, a zatem i do paradontozy. Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, zapoznanie się z wynikami badań klinicznych, wykonanie profesjonalnej fotografii twarzy, wykonanie zdjęć diagnostycznych RTG (zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego) oraz pobranie skanu zgryzu. Na postawie oczekiwań pacjenta oraz otrzymanych wyników przygotowywany jest dokładny plan leczenia. Lekarz dobiera odpowiedni typ aparatu ortodontycznego oraz określa przybliżony czas trwania leczenia. Alternatywą dla aparatów stałych są nowoczesne nakładki na zęby invisalign, które pozwalają na korekcję ustawienia zębów. Szczególnie chętnie korzystają z nich nastolatkowie, młodzież oraz osoby dorosłe.
Stomatologia estetyczna – wybielanie
Najprostszym zabiegiem w stomatologii estetycznej jest wybielanie. W naszej klinice mamy do wyboru kilka metod, dzięki którym można osiągnąć efekt pięknych, białych zębów. Pierwszą z nich jest wybielanie z użyciem nakładek ze specjalnym żelem. Na podstawie pobranego wycisku, czyli odwzorowania kształtu zębów i dziąseł, przygotowywane są dla pacjenta nakładki do stosowania w domu. Wraz z nakładkami pacjent otrzymuje żel wybielający. Nakładek używa się jeden raz dziennie, najczęściej podczas snu, kiedy wydzielanie śliny jest zmniejszone. W tym przypadku proces wybielania trwa około dwóch tygodni. Można też wybielić zęby w gabinecie poprzez naświetlanie lampą do wybielania lub przy pomocy lasera. W obu przypadkach najpierw na zęby nakładane są specjalne substancje wybielające, które są naświetlane światłem lampy lub lasera. Bardzo często wybielanie jednoseansowe w gabinecie powinno być uzupełnione wybielaniem nakładkowym, nocnym w domu, dla uzyskania zadowalającego i oczekiwanego efektu.
Jak dbać o zęby w domu?
Nie ma jednej uniwersalnej recepty. Jednemu pacjentowi wystarczy właściwa higiena dwa razy dziennie – rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Zęby należy szczotkować co najmniej po dwie minuty na każdą ze szczęk. Pacjenci borykający się z chorobami przyzębia powinni czyścić zęby po upływie 15 minut od każdego posiłku. Jeśli nie mamy przy sobie szczoteczki i pasty, to należy jamę ustną przepłukać, chociaż wodą lub płynem do płukania. Pamiętajmy jednak, by z płynami obchodzić się ostrożnie i stosować je tylko w rozcieńczeniu. Płyny są mocno stężone i podrażniają błonę śluzową jamy ustnej, przewlekłe ich stosowanie może wyrządzić wiele szkód. Warto za to rano po przebudzeniu, kiedy w jamie ustnej znajduje się naprawdę dużo bakterii, przepłukać usta rozcieńczoną wodą utlenioną.
Dlaczego o piękny uśmiech warto zadbać w Aneta Clinic Dental Art
- Po pierwsze możemy pochwalić się wieloletnią praktyką i doświadczeniem w zakresie leczenia kompleksowego i protetycznego oraz posiadaną wiedzą z tego zakresu popartą licznymi certyfikatami.
- Po drugie w naszej pracy liczy się dokładność i jakość. Wszystkie zabiegi są precyzyjnie planowane w oparciu o nowoczesne techniki stosowane w stomatologii.
- Po trzecie wyróżnia nas kompleksowa diagnostyka, dzięki której jesteśmy w stanie zaproponować pacjentowi najlepszą z możliwych opcji leczenia.