Implantologia Łódź
Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej, który oczywiście jest bardzo istotny. Jednak o wiele ważniejszy jest niekorzystny wpływ brakujących zębów na nasze zdrowie. Jak pokazują badania, w Polsce średnio co drugi dorosły człowiek nie ma jednego lub więcej zębów. Powody ich utraty są różne: począwszy od próchnicy, poprzez choroby przyzębia (paradontoza), wypadki, po fakt starzenia się społeczeństwa. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że utrata nawet jednego zęba niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. To m.in. zmiany w zarysie twarzy, problemy z wymową, poprzez nieprawidłową pracę mięśni żucia, zanik kości szczęk oraz dziąseł, po problemy z trawieniem, czy silne bóle głowy. Braki w uzębieniu odbijają się także na naszym samopoczuciu, niechętnie się uśmiechamy, nasza twarz wygląda na starszą i smutniejszą, tracimy poczucie pewności siebie. Stomatologia dostarcza wiele metod, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu. Jedną z nich są implanty dentystyczne.
Zdrowe zęby to wizytówka zdrowego organizmu
Implanty dentystyczne, to oczywiście niejedyne rozwiązanie protetyczne, ale od ponad 40 lat z pewnością najwygodniejsze i najbardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu ze wszystkich dostępnych rozwiązań.
Implanty dentystyczne – dlaczego warto?
Powodów jest kilka. Gdy w przypadku utraty jednego zęba, chcemy zastosować tradycyjny most oparty na zębach własnych pacjenta, lekarz musi te zęby oszlifować, a to wiąże się z bezpowrotnym uszkodzeniem ich struktury. Gdy natomiast brakuje większej liczby zębów, zastąpienie ich implantami wcale nie oznacza, że trzeba użyć tyle samo implantów, ile brakuje zębów. Istnieją metody pozwalające przy pomocy kilku wszczepów stomatologicznych uzupełnić cały łuk zębowy. Za pomocą implantów skutecznie uzupełniamy pojedyncze ubytki, kilka braków zębowych oraz bezzębie, czyli stan, kiedy pacjent nie ma już żadnego zęba.
Zalety implantów dentystycznych
- Estetyka i komfort: implanty dentystyczne znakomicie zastępują naturalne zęby, a dzięki stałemu połączeniu z kością, eliminują dyskomfort ruchomych protez.
- Jedzenie i wymowa: odbudowy protetyczne na implantach funkcjonują jak zęby, równomiernie rozkładając siły żucia, dzięki czemu w niczym nie zakłócają spożywania posiłków. Może to mieć miejsce w przypadku ruchomych protez, które również wpływać mogą niekorzystnie na wymowę, czyniąc ją niewyraźną.
- Trwałość i wygoda: implanty wykonane są z tytanu, co zapewnia im wyjątkową trwałość i przy odpowiedniej pielęgnacji służyć mogą nam przez długie lata. Nie musimy ich wyjmować, ani martwić się o stosowanie odpowiednich klejów jak w przypadku protez.
- Samopoczucie: dzięki uzupełnieniom braków zębowych z wykorzystaniem implantów wraca nam uśmiech, a z nim pewność siebie
- Brak zaniku kości: gdy tracimy ząb, w miejscu, w którym był on osadzony, zachodzą procesy zanikowe (atrofia), które mogą zmienić kształt naszej szczęki i żuchwy. Implant dentystyczny wszczepiony w miejscu utraconego zęba, zapobiega utracie cennej struktury kości szczęk.
- Lepsza estetyka i higiena: dobrze wykonana odbudowa protetyczna na implancie jest nie do odróżnienia od naturalnych zębów i dba się o nią na co dzień tak jak o naturalne zęby. Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania odbudów protetycznych na implantach jest ich systematyczne, właściwe czyszczenie. Niezbędne są także regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym.
- Nie trzeba szlifować zębów: zakładając implanty, nie ma konieczności szlifowania sąsiadujących z luką zębów, które jest niezbędne przy wykonywaniu mostów protetycznych. Wszystkie zęby dookoła pozostają nienaruszone.
Przewaga implantów nad innymi metodami odbudowy braków zębów.
Najlepsze implanty w Łodzi
Implanty dentystyczne – jak przebiega zabieg wszczepienia?
Leczenie implantologiczne jest bezpieczne i przewidywalne, przebiega w kilku etapach.
- Planowanie leczenia: zaczyna się od konsultacji ze specjalistą. Po badaniu stomatologicznym i wywiadzie lekarskim dentysta będzie już wstępnie mógł ustalić, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Dlatego tak ważne jest, by podczas rozmowy przekazać jak najwięcej informacji o stanie zdrowia. Kolejnym krokiem będzie wykonanie badań, w tym nieodzownej w tego typu zabiegach diagnostyki obrazowej. Planując leczenie implantologiczne z użyciem szablonów do nawigacji w implantologii, wsparciem w naszej klinice jest specjalny program komputerowy SimPlant. Daje on również pacjentowi możliwość zobaczenia na ekranie monitora, jak będzie wyglądał proces leczenia oraz jak mało inwazyjna będzie procedura zabiegowa. Po przeanalizowaniu wszystkich wyników lekarz przedstawi plan leczenia oraz jego koszt.
- Wszczepianie implantów: odbywa się w znieczuleniu, tak aby pacjent nie odczuwał bólu i dyskomfortu. Następnie dziąsło jest nacinane i delikatnie rozsuwane. W kości nawiercany jest otwór, w którym umieszczany jest implant. Na koniec lekarz zaszywa dziąsło specjalnymi, bardzo cienkimi szwami. Warto wiedzieć, że tytanowy implant dla kości jest biologicznie neutralny, co oznacza, że przyjmuje go jak część organizmu. Proces obrastania implantu przez kość, czyli tzw. osteointegracja trwa od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy. Przy czym w dolnej szczęce integracja, czyli zrośnięcie się implantu z kością trwa krócej, bo około 3 miesiące, podczas gdy w górnej szczęce minimum 5, a nawet sześć miesięcy. Zależność ta wynika z twardości kości. W górnej szczęce kość jest bardziej miękka, dlatego potrzeba więcej czasu na pełne połączenie kości z implantem. Kolejnym etapem leczenia implantologicznego jest osłonięcie implantu i założenie tzw. śruby gojącej lub formierza dziąsła, w celu ukształtowania dziąsła, przez które będzie przechodzić korona protetyczna.
- Korony protetyczne na implantach: po zagojeniu się implantów, lekarz pobiera wyciski protetyczne, na podstawie których technik protetyczny przygotowuje korony na implantach. Na kolejnej wizycie lekarz sprawdza korony i po akceptacji pacjenta przykręca je lub też cementuje na stałe do łączników implantów.
Narzędzia wykorzystywane w diagnostyce implantologicznej
Jakich implantów używamy?
W naszej klinice są wszczepiane implanty dentystyczne najwyższej jakości, bardzo dokładnie zbadane i opisywane w literaturze naukowej. Są to implanty: amerykańskiej firmy Bicon, szwedzkie implanty Astra oraz szwajcarskie implanty Straumann. Wszystkie zaliczane są do implantów klasy PREMIUM, czyli najwyższej jakości o kilkudziesięcioletniej obserwacji u pacjentów.
Stosujemy również implanty klasy ekonomicznej, są to niemiecko-szwajcarskie implanty ICX.
Implanty amerykańskiej firmy Bicon – system implantów Bicon jest stosowany od 1985 roku. Ze względu na swoje wyjątkowe zalety jest jednym z najdłużej używanych systemów implantologicznych na świecie.
Szwedzkie implanty Astra – w wersji Osseospeed TX, przeznaczonej do natychmiastowego umieszczenia po ekstrakcji zęba. Profile TX o indywidualnie wyprofilowanym kształcie dla uzyskania najlepszych walorów estetycznych.
Szwajcarskie implanty Straumann – które dzięki swej aktywnej i hydroskopijnej powierzchni znacznie skracają czas gojenia implantu (do 4 tygodni).
Implanty ICX charakteryzuje wysoka jakość oraz precyzja wykonania. Projekt implantów powstał w 2001 r. Został zainicjowany przez niemiecką firmę Medical GmbH. Począwszy od 2006 r. implanty ICX zaczęto stosować w niemieckich klinikach stomatologicznych. W Polsce implanty stosowane są od ponad 10 lat.
Czy implanty zębów są na całe życie?
Jeżeli pacjent zadba o higienę jamy ustnej, żywotność implantów zębów jest praktycznie nieograniczona. Musimy jednak pamiętać, aby co najmniej dwa razy w roku wykonywać czyszczenie implantów w gabinecie stomatologicznym. A także chodzić na regularne kontrole do dentysty – dokładnie tak jak w przypadku naszych naturalnych zębów. Niezwykle istotne jest, aby implanty były kontrolowane radiologicznie w określonych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza implantologa.
Przeciwwskazania do zastosowania implantów stomatologicznych
- nieleczona paradontoza,
- osteoporoza w ostrej fazie, podczas dożylnego przyjmowania leków,
- zła higiena jamy ustnej,
- cukrzyca o nieunormowanym przebiegu,
- nowotwory,
- AIDS,
- ciąża,
- brak miejsca lub niewystarczająca wysokość wyrostka zębodołowego oraz inne zniekształcenia uniemożliwiające prawidłowe zamocowanie implantów,
- próchnica oraz stany zapalne w kościach i dziąsłach,
Ważną informacją jest to, że wyżej wymienione przeciwwskazania mogą zostać wyeliminowane. Faktycznie istnieje bardzo niewiele sytuacji, kiedy rzeczywiście implant nie może być wszczepiony u pacjenta.
Ile kosztuje wszczepienie implantów dentystycznych?
Implanty służą przez długi czas – tylko w Polsce jest wielu pacjentów, którzy cieszą się komfortem uśmiechania się i swobodnego żucia pokarmów od połowy lat 90. To inwestycja rozłożona w czasie, jest niewspółmiernie niewielka w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami protetycznymi, czyli protezami ruchomymi. Tradycyjne protezy należy wymieniać co trzy lata ze względu na zmianę struktury tkanek wewnątrz jamy ustnej i struktury kości. Zgodnie z procesami biologicznymi zanikają one, ponieważ nie są właściwie obciążane fizjologicznymi siłami żucia. Jeśli chcemy poprawić swój komfort życia, znów poczuć przyjemność podczas jedzenia pokarmów, odzyskać pewność siebie, swobodę uśmiechania się niewątpliwie powinniśmy wybrać implanty dentystyczne.
Poznaj naszego doświadczonego eksperta z zakresu implantologii
Bądźmy w kontakcie